Türkiye’de İçecek Sektörü ve Oğuz Gıda...TÜRKİYE’DE İÇECEK SEKTÖRÜ, YILLIK YÜZDE 5 İLA 10 ORANINDA BÜYÜME VE GENÇ NÜFUS POTANSİYELİ GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA SÜREKLİ GELİŞEN SEKTÖRLERDEN BİRİ OLMAYA DEVAM EDİYOR. MEŞRUBAT ALANINDA 1995 YILINDAN BU YANA HİZMET VEREN VE GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİYLE DİKKAT ÇEKEN OĞUZ GIDA, YÜZDE YÜZ YERLİ İMKANLARLA ÜRETTİĞİ ÜRÜNLERİNİ DÜNYANIN BİR UCUNDAN BİR UCUNA SATARAK, TÜRKİYE’NİN İHRACAT PAYINA KATKITA BULUNUYOR.

Türkiye’de içecek üretimi ve ürünlerin pazarlanması cumhuriyetin kuruluş yıllarına kadar gitmektedir. Gazoz üretimi ile başlayan ilk ürünler ve bu ürünlerin oluşturulması, doldurulması, şişelenmesi gibi faaliyetlerin yapıldığı atölyeler içecek üretiminin ülke sınırlarındaki ilk oluşumlarıdır.

 

İÇECEK SEKTÖRÜ DENİLDİĞİNDE...

Türkiye’de içecek sektörü dendiğinde akla ilk gelen kategorilerden biri Gazlı içecekler sektörüdür. Türkiye’deki içecek tüketiminin yaklaşık %37’si bu sektörde gerçekleşmektedir. Türkiye’deki genç nüfusun potansiyel tüketici anlamında işletmelerin hedefinde olduğu söylenebilir. Buna karşılık, nüfusa oranlandığında gazlı içecek tüketimi diğer ülkelere göre ortalamanın altında kalıyor. Türkiye’de yıllık kişi başı gazlı içecek tüketimi 170 kutu/şişe olarak tespit edildi. Tüketimin en çok yapıldığı ülkelerden ABD’de ise bu rakam 750 kutu/şişe olarak belirlendi. Türkiye’nin yıllık gazlı içecek tüketimi yaklaşık 3.4 milyar litre olarak karşımıza çıkıyor. 

 

TÜRKİYE’NİN İÇECEK ÜRETİCİSİ

1996 yılında aile şirketi olarak Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Oğuz Gıda, 2005 yılında ikinci fabrikasını Sakarya’nın Hendek ilçesi 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde açtı. Hammadde ve müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan Oğuz Gıda, kısa zaman içerisinde Türkiye’nin önde gelen içecek üreticisi konumuna gelmeyi başardı. 

Adana ve Sakarya fabrikalarında, tetrapak – kutu – pet hatlarında tüm gramajlarda %100 meyve suyu, meyve nektarı, meyveli içecek, aromalı içecek, limonata, soğukçay, vitaminli su, vitamin içeceği, sporcu içeceği, enerji içeceği, gazlı içecek (kola, portakal, gazoz) üretimini sürdüren Oğuz Gıda, 2007 yılında Bolu Abant’ta bulunan Maden Suları fabrikasını bünyesine katarak, bu tesislerinde cam hatta sade soda, meyveli soda, b+ ve c+ sodalar ile gazoz üretimlerini gerçekleştirmeye devam ediyor.

Oğuz Gıda sektördeki güçlü varlığını tüm ulusal marka ve zincirlere kendi markalarında (private label) ürün üretirken, kendi markaları olan JUSS & BLACK BRUİN & SARIYER GAZOZ ile tüm Türkiye ve Dünya da her yıl daha fazla büyüyerek faaliyetlerini sürdürüyor.

Oğuz Gıda 2019 yılı sonlarında Konya Ereğli de yapımı devam eden süt fabrikasını da devreye alarak 5. Fabrikası ile içecek sektöründe süt üretimi ile yoluna emin adımlarla devam edecektir.

 

YETİŞTİRDİĞİNİ ÜRETİYOR

Kendi meyve bahçelerinde yetiştirdiği meyve çeşitlerini Adana’da bulunan püre fabrikasında işleyen Oğuz Gıda, yüzde 100 meyve suyu, nektar, meyveli içecek, gazoz, soğuk çay, limonata, şerbet, enerji içeceği, vitaminli içecek ve sporcu içeceği gibi ürettiği bir çok inovatif ürünü iç pazar ve dış pazarda müşterileri ile buluşturmanın mutluluğunu yaşıyor. Tamamı yerli üretim olan Juss Meyve Suyu, Black Bruin Enerji İçeceği, Sarıyer Gazoz ve Daren Meyve Suyu gibi pazar payı yüksek güçlü markaları ile dünya pazarında adından sıkça söz ettiriyor. 

 

90 ÜLKEYE ÜLKEYE İHRACAT

Avrupa, Güney Amerika ve Ortadoğu’da 90 ülkeye içecek ihracatı yapan Oğuz Gıda, dünyanın önde gelen gıda fuarlarında yerini alarak, Türkiye’nin ihracatına katkı sağlayacak ikili ilişkiler kuruyor.

Oğuz Gıda, ürünlerin iç pazara dağıtılması konusunda da sektöre yön veriyor. Sektörün en yoğun olduğu sezonlarda lojistik problemi yaşamamak için 22 TIR’lık filonun yer aldığı Daren Lojistik şirketi ile iş ortaklarının işlerinde sürekliliği yakalayabilmesi için hızlı tedarik imkanı sağlıyor. 

 


Diğer Haberler
yuzde 100 meyve suyu
yuzde 100 meyve suyu
yuzde 100 meyve suyu


2018 © JUSS - Tüm Hakları Saklıdır.