Faydalı Bilgiler

Raf ömrü geçen ürünler tüketilmemelidir. Raf ömrünün bitmesi durumunda meyve suları bozulabilir, rengi, tadı ve kokusu istenmeyen bir hale gelebilir.

Hayır. Meyve sularında alkol bulunmaz.

Ürünlerin üzerinde yer alan tarih bilgileri meyve sularının üretim tarihini, üretim saatini ve son tüketim tarihini ifade eder. Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Tebliği’ne göre, meyve suları dahil bütün gıdaların etiketlerinin üzerinde son tüketim tarihlerinin yazılması zorunludur.

Çevko amblemi: Bu sembol, Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği uyarınca üretilen ve piyasaya sürülen geri kazanılabilir ambalajlı ürünlerin üzerinde kullanılır. Firma olarak çevreci politikamızın önceliğimiz olduğunu belirtir.

Ürünlerin dolum miktarlarında yönetmeliklerde belirlenen sapma oranları vardır. Kutusunda “e” işareti bulunan ürünler Sanayi ve Ticari Bakanlığı tarafından kontrolleri yapılan ve bu değerleri taşıyan ürünlerdir.

Meyve suyu üretimimizde meyve direkt işlenmez. Meyvelerin konsantresi ya da püresi kullanılır. Juss ürünleri kesinlikle sofranızda kullanabileceğiniz kalitede meyvelerden üretilmiş konsantre veya püreden üretilmektedir. Güvenle tüketebilirsiniz.

Meyve sularının ambalajlanmasında karton kutu kullanılır. Bu ambalaj malzemelerinin tamamı tekrar değerlendirilebilir ve geri kazanılabilir yapıdadır. Tüm ambalaj atıkları lisanslı geri dönüşüm kuruluşlarınca toplanır. Ayrıca Juss üretimi ISO 9001:2008, ISO 22000:2005, ISO 14001:2004 ve OHSAS 18001:2007 kalite standartlarına sahip olan modern tesislerde gerçekleştirilmektedir.

Uzun bir raf ömrü için öncelikle meyve sularında bozulmaya yol açan mikroorganizmaların öldürülmesi, daha sonra ise mikroorganizma bulaşmayacak şekilde ambalajlanması gerekir. Mikroorganizmaların ölmesi için meyve suyu 95-99˚C’de 30-60 sn. tutulur, anında 20˚C’de soğutulur ve aseptik bir bölmede steril ambalaja doldurularak kapatılır. Ambalaj açılmadıkça koruma etkisi sürer. Ancak koruyucu katkı maddesi olmadığı için, ambalaj açıldıktan bir süre sonra bozulma olur.

Meyvelerin üretim ve hasat zamanı farklı olduğundan, her mevsim bütün meyveler hazırda bulunmaz. Tüketicilerin meyve suyu talebini yıl boyunca karşılayabilmek için meyvelerin doğallığı korunarak suyu alınır ve konsantre elde edilir. Böylelikle bozulmadan sağlıklı olarak muhafaza edilir. Konsantreden elde edilen meyve suyuna, işlem sırasında ayrılan miktarda, meyve suyunun kalitesini etkilemeyecek şekilde duyusal, mikrobiyolojik ve kimyasal bakımdan uygun özelliklerde ve İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe uygun su eklenir.

Meyve türevi içecekler, içerdikleri meyve oranına göre dört ana kategoriye ayrılır. Bunlar meyveye yakınlık sıralarına göre meyve suyu, meyve nektarı, meyveli içecek ve aromalı içecektir. Meyve suyu tümüyle meyveden oluşur ve Türk Gıda Kodeksine göre meyve oranı %100’dür. Belirli miktar su ile seyreltilen ve su ile bozulan tat dengesinin şeker vb. maddelerle yeniden kurulduğu ürün grubuna meyve nektarı denir. Bunların meyve oranı meyvesine göre değişmekle birlikte %25 ile %99 arasındadır.

Meyve sularımızda kullanılan hiçbir madde kanserojen değildir. Kullandığımız katkı maddelerinin dozu, uluslararası sağlık kuruluşları ve Türk gıda yönetmeliklerinde belirlenmiş değerlere uygun olarak, sağlık açısından kesinlikle olumsuz bir özellik taşımayacak şekilde kullanılır.

Meyve suyu, meyveyi yansıtan ve meyveden dönüşen bir içecektir. Sağladığı kalori, meyveninki kadar ve ölçülüdür. 100 gram meyve, meyve suyu veya meyve nektarının sağladığı enerji 45 - 50 kcal arasındadır. Son yapılan bilimsel araştırmalar vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı olan meyve suyu tüketimi ile obezite arasında bir ilişki olmadığını ortaya koymuştur.

Meyve suyu çeşitlerimiz gluten içermediği için çölyak hastaları tarafından güvenle tüketilebilir. Ancak yine de doktorlara danışılarak tüketilmesini tavsiye ediyoruz.

Şu anki ürün yelpazemizde diyabetik çeşitler bulunmuyor. Şeker hastalarının, mevcut çeşitlerimizin tüketimini doktor onayı ile gerçekleştirmesini öneririz.

Şu anki ürün yelpazemizde diyabetik çeşitler bulunmuyor. Şeker hastalarının, mevcut çeşitlerimizin tüketimini doktor onayı ile gerçekleştirmesini öneririz.Diş çürümesini hızlandıran başlıca etkenin flor eksikliği olduğu bilinmektedir. Diğer bir etken ise ağız ve diş temizliğine gereken özenin gösterilmemesidir. Eğer bu iki faktör göz önünde bulundurulursa, sadece gıdaların diş çürümesine etkisi oldukça azdır. Eğer söz konusu gıda sıvı ise bu etki daha da azalır. Çünkü dişe yapışma olasılığı yoktur ve ağızda kalma süresi çok kısadır. Meyve suyu da bunlardan birisidir.

Evde sıkılan meyve suyu ile hazır meyve suları arasında besin değeri açısından çok az fark bulunur. Meyve suyu elde edilirken durultma, suyun buharlaştırılması veya mikropların öldürülmesi için uygulanan ısıl işlem sırasında meyve suyu veya pürenin sıcaklığa maruz kalma süresine bağlı olarak vitamin değerlerinde çok az bir kayıp olabilir.

Aroma, kendi içinde doğal, doğala özdeş veya yapay aroma gibi farklı çeşitlerden oluşur. Vişneli ürünlerimizde meyvenin kendisinden elde edilmiş, kendi tadında ve kalitesinde olan doğal aroma kullanılmaktadır.

Meyve suyu üretimimizde kullanılan meyve konsantreleri ve püreleri pastörizasyon işleminden geçer.

UHT ile pastörizasyon meyve sularında bozulmaya yol açan mikroorganizmaların etkisiz hale getirilme işlemidir. Mikroorganizmaların etkisiz hale gelmesi için meyve suyu 95 - 99 ˚C’de 30 - 60 saniye tutulur ve hemen 20 ˚C’de soğutulur.

Meyve suyu çeşitlerimiz katkısız olduğu için kapağı açıldıktan sonra oda sıcaklığında bekletildiğinde belirli bir zaman sonra küflenip bozulabilir.

yuzde 100 meyve suyu
yuzde 100 meyve suyu
yuzde 100 meyve suyu


2018 © JUSS - Tüm Hakları Saklıdır.