TAMAMI YERLİ SERMAYE: OĞUZ GIDATAMAMI YERLİ SERMAYE OLAN VE ORTAKSIZ OLARAK YOLUNA DEVAM EDEN OĞUZ GIDA, YURT DIŞINDA AKTİF OLARAK 90 ÜLKEYE İHRACAT YAPARAK VE HER YIL İHRACAT RAKAMLARINI BÜYÜTEREK YABANCI YATIRIMCILARIN VE RAKİPLERİN DİKKATİNİ ÇEKİYOR. OĞUZ GIDA CEO’SU ENES ÖRER, KURUM OLARAK BUGÜNE KADAR GELDİKLERİ NOKTAYI VE YENİ YAPTIKLARI YATIRIMLARI PAYLAŞTI

İş dünyasına başlama hikayeniz hakkında bizlere bilgi verebilir misiniz? Genç yaşta Ceo olmanıza kadar ilerleyen kariyer yolculuğunuz nasıl gelişti?

İş dünyasına üniversiteden mezun olur olmaz Procter&Gamble ın distribütör operasyonlarında satış temsilcisi olarak başladım, daha sonra terfiler ile satışın tüm kademelerinde görev alma fırsatım oldu; top müşteri – alt bayi – lokal kanal – bölge yöneticilikleri gibi. Masanın öbür tarafında bulunma fırsatlarını değerlendirerek Gıda Dışı Satın Alma, Kuru Gıda Satın Alma, Satın Alma Gruplar Müdürlüğü görevleri ile satışın diğer bacaklarında tecrübe edindim. Sonrası Fabrika Müdürlüğü ile üretimi tanıma tecrübe etme, Genel Müdürlük ünvanı ile finans – lojistik – satış operasyonlarının koordineli bir şekilde yürütülmesi ve tüm dişlilerin işleyiş yapısını öğrenme daha sonrasında unlu mamüller sektöründe tekrar satışa dönerek Türkiye Satış Direktörlüğü görevi ile tüm Türkiye yi il il ilçe ilçe tanıma fırsatım oldu. Öğrenmeye Oğuz Gıda ailesinde ki görevlerimle devam ediyorum diyebiliriz.

 

Satış, yaşamımızda en önemli vasıflardan biridir. Önemli olduğu kadar da zordur. Bu zorlu görevi başarı ile sürdürüyor olmanızın sırrı nedir?

Öğrenmekten asla vazgeçmemek olarak özetlenebilir aslında. Her görev yeni bir heyecan, yeni bir tecrübe ve harika birikimler için bir fırsat. Ben kariyer planımı satışta tüm kademelerde bulunmak, satışı etkileyen satışı tetikleyen tüm diğer birim ve ilişikteki görevlerde bulunmak üzere dizayn ettim. Sonuçta kariyerinizin üst bölümlerinde bunları tecrübe etmiş birey olarak etkileşimde olduğunuz tüm birimlerle ve muhattaplarınızla ortak dili oluşturma becerisini elde etmiş oluyorsunuz. Zor bir işi sürdürülebilir kılmak ve keyif almak için bu yollardan geçmeniz önemli.

 

Oğuz Holding olarak içecek sektöründe faaliyettesiniz. Ürün çeşitliliğiniz nelerdir ve yıllık üretim kapasiteniz nedir?

Oğuz Gıda Türkiye’nin en büyük içecek üreticisidir. Soğuk ve alkolsüz tüm içecek ürünlerini tüm gramaj ve ambalajlarda üretme becerisine sahip know-how bilgisine tecrübesine ve son teknoloji hatlarla donanmış tesislere sahiptir. Meyve suyu, gazlı içecekler, maden suları, gazoz, enerji içecekleri, sporcu ve vitamin içecekleri vb. gibi kategorilerini sayabiliriz. Her üretim hattımız son teknoloji ile ilerlemektedir ve ürün çeşidine göre üretim kapasiteleri farklılık göstermektedir, ama örnek verecek olursak saatlik sadece tek hatta 52 ton ürün elde ettiğimiz hatlarımız mevcuttur.

 

Yurt dışı hangi ülkelerle çalışıyorsunuz? Daha doğrusu Türkiye menşei olan JUSS & BLACK BRUIN & SARIYER GAZOZ markasını hangi ülkeler biliyor ve kullanıyor?

An itibari ile 90 ülkeye süreklilik arz eden aktif ihracatımız mevcut olup, bu ihracatlarımız tüm markalarımızı kapsamakta tüm çeşitlerimizi barındırmaktadır. Ürünlerimiz Asya & Orta Doğu & Balkanlar & Afrika & Avrupa & Amerika vb. gibi bulunan tüm ülkelerde bu ülkelerin zincir mağazalarında aktif olarak satılmaktadır.

 

Oğuz Gıda olarak ülkemiz adına zor geçen 2018 yılı için neler söylemek istersiniz. Sizler satış odaklı birim olduğunuzdan bu zor yılda neler yaptınız?

Bizler üretime hiç ara vermeden, daha büyük üretim artışları ve satışlarla yolumuza devam ettik. 2017 sonları ve 2018 yılının tamamında yeni fabrika yatırımı gerçekleştirdik, yeni hat yatırımları gerçekleştirdik ve büyük ölçüde tamamlanmasını yine bu dönemde gerçekleştirdik. Bu dönemde 10 milyon Euro luk bir yatırımı tamamlamak nasip oldu bizlere dile kolay. Bunun sebebi ürünlerimize, ülkemize, insanımıza olan inancımızdandır.

 

2018 yılı ihracat rakamlarını göz önüne aldığımızda, size göre ülkemiz 2019 yılında ihracat oranları ne derece de bir büyüme gösterecektir sizce?

Bizler şirket olarak son 3 yılda her yıl bir önceki yıl kapanış rakamlarımıza göre ihracat kanalımızda 3 kat büyüme gerçekleştirerek her yıl yeni rekorlar kırmaktayız. 2019 yılı yine şirketimiz için aynı büyüme rakamlarını planlıyor, ülkemizin de bu yıl yine ihracat büyümesi gerçekleştireceğine inanıyoruz.

 

Oğuz Gıda Ceo su Enes Örer olarak firmalara önümüzdeki dönem için ne gibi öneriler de bulunmak istersiniz?

Kendinize, yaptığınız işe ve içeriğine güvenin, içtenliğinizi her koşulda koruyun, daha çok özveri ile çalışın, daha çok çalışın, daha kaliteli çalışın. 2019 yılında da 2020 de de sadece inandığınız işlere girin, daha çok inanarak, daha kontrollü ama illa daha çok çalışarak.

 

Oğuz Holding iştiraklerinden ve faaliyet yapısından bahseder misiniz?

Oğuz Holding olarak 7 adet grup şirketimiz bulunmakta olup; Bu grup şirketlerimiz; üretim Oğuz Gıda – Turan Menba, satış Oğuz İçecek, büyük baş hayvancılık ve çiftliklerimiz Oğuz Tarım, kendi firmamıza ait tır – kamyon – araç filomuzu yönettiğimiz Daren lojistik, kendi meyve bahçelerimizden elde ettiğimiz ürünleri işlediğimiz konsantre işleme Starkon, şirketlerimiz işlerimizi yönetmekte olup, bu grup şirketlerimize bağlı  toplam 5 fabrikamız bulunmaktadır. Bunlar 2 tane Adana, 1 tane Bolu,1 tane Sakarya, 1 tane Konya Ereğli dedir.

Fabrikalarımız; konsantre tesisleri – cam şişe dolum tesisleri – süt dolum tesisleri – içecek pet&kutu&tetrapak hatlı dolum tesisleri olarak ayrışmaktadır.

Tamamı yerli sermaye olan Oğuz Gıda, ortaksız olarak ilerlemekte, yurt dışında aktif olarak 90 ülkeye ihracat yapmakta ve her yıl ihracat rakamlarını büyüterek yabancı yatırımcıların ve rakiplerin dikkatini çekmekte olup, yurt dışı sektör oyuncu ve yatırımcılarından yine yurt dışı fabrika kurulumu adına süreklilik arz eden teklifler almaktadır.

Henüz yurt içi yatırımlarımızı tamamlamadık, ülkemize olan inancımız ile bu yatırımlarımıza devam ediyoruz, yurt dışı yatırımlar ile ilgili olan bölümde değerlendirme ve araştırma aşamasındayız.

Oğuz Gıda olarak ilkemiz; herkesin bildiği işi yapması, o işte en iyi olmayı kendine hedef edinmesi olduğundan dolayı bizler sadece içecek sektöründe faaliyetlerimize devam ediyoruz. Gazlı içecek – meyveli içecekler – enerji içecekleri – vitamin ve sporcu içecekleri – gazoz – soda çeşitleri ve süt kategorilerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

 

 


Diğer Haberler
yuzde 100 meyve suyu
yuzde 100 meyve suyu
yuzde 100 meyve suyu


2018 © JUSS - Tüm Hakları Saklıdır.